Cele

Cel to coś, co chcemy osiągnąć w jakimś czasie. Może to być dobra ocena ze sprawdzianu, może to być zdanie egzaminu, a może to być dostanie się do dobrej pracy. Wiele badań pokazało, że ustalenie sobie celu i dążenie do jego osiągnięcia jest bardziej skuteczne niż zwykłe „staranie się”. Jednak trzeba umieć odpowiednio te cele sobie stawiać, aby nie miały na nas negatywnego wpływu.

Cele

Technika SMART

Główną techniką mądrego ustalania sobie celów jest technika SMART, zgodnie z którą nasz cel powinien być: konkretny (specific), mierzalny (measurable), osiągalny (achievable), realistyczny (realistic) oraz określony w czasie (time-based). Zatem przed postanowieniem czegoś powinniśmy zadać sobie pytanie, czy wiemy co konkretnie chcemy osiągnąć, czy jesteśmy w stanie mierzyć swój postęp, czy mamy zasoby, aby osiągnąć swój cel, czy da się go zrealizować i kiedy to zrobimy.

Trzeba jednak uważać, żeby nie przegiąć z „konkretnością” i żeby nie przesłoniła nam ona innych ważnych aspektów zadania do wykonania. Nie należy też na siłę określa mierzalności jakiegoś zadania. Również określenie czasu może być problematyczne. Z jednej strony sprawdza się ono w walce z naszym lenistwem i prokrastynacją, z drugiej jednak może się okazać, że nasza praca czy nauka będzie średniej jakości, bo będziemy na siłę chcieli wyrobić się w terminie.

Motywacja

Badania naukowe udowodniły też, że istnieje związek między łatwością osiągnięcia celu a motywacją. Gdy cel jest łatwy, nasza motywacja jest niska. Może być tak dlatego, że podświadomie czujemy, że z łatwego zdania nie wiele wyciągniemy. Dlatego najlepiej jest obrać sobie za cel coś trudnego, co jednocześnie zmusi nas do wysiłku, ale i da nam poczucie, że ma sens. Tutaj też uważajmy, aby nie przesadzić, bo cele bardzo trudne, tak jak te łatwe, skutecznie zniechęcą nas do nauki, bo zwyczajnie nie będziemy widzieć postępów i będą zbyt męczące.

Cele, odpowiednio wyznaczane, potrafią być świetną formą motywacji. Jeżeli będziecie stosować się do opisanych przez nas technik, staną się one skuteczną formą organizacji sobie nauki.

← Powrót

Kategorie: Motywacja

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *