Jedną z dominujących metod nauki jest uczenie się przez skojarzenia.

Metoda pałacu pamięci

Na czym polega?

Polega to na łączeniu jakiejś informacji z innym faktem lub wymyśloną przez siebie sytuacją. Uważa się to za łatwą metodę szybkiego zapamiętywania. Jednak naukowcy przestrzegają przed jej bezmyślnym używaniem.

Jak stworzyć dobre skojarzenie?

Przede wszystkim, skojarzenia mogą nam się mylić. Możemy przez to zapomnieć, co chcieliśmy zapamiętać tworząc dane skojarzenie. Po drugie, do wielu informacji, szczególnie słówek w języku obcym, ciężko jest utworzyć sensowne skojarzenie. Dlatego naukowcy opracowali tzw. metodę pałacu pamięci.

Metoda pałacu pamięci polega na „umieszczaniu” jakiejś informacji w pałacu w naszej wyobraźni. Musimy stworzyć w myślach pałac lub wyobrazić sobie dobrze znany przez nas budynek z wieloma pokojami, np. naszą szkołę. Powinniśmy umieć swobodnie się po tym budynku przemieszczać i wiedzieć, w jakiej kolejności przechodzić przez poszczególne pokoje.

W każdym kolejnym pokoju umieszczamy jakieś skojarzenie związane z informacją, której się uczymy. Przykładowo, gdy uczymy się chronologii wydarzeń, w kolejnych pokojach umieszczamy coś, co kojarzy nam się z wydarzeniem w danym miejscu na osi czasu.

Dlaczego warto jej używać?

Metoda ta jest lepsza od zwykłych skojarzeń, ponieważ zahaczając informację o jakiś pokój i zwracając uwagę na kolejność, musimy się bardziej wysilić, dzięki czemu wytworzymy większy ślad pamięciowy i zapamiętamy na dłużej.

Metoda ta sprawdza się szczególnie przy uczeniu się list czy innych uporządkowanych danych, ale można również używać jej do pojedynczych faktów (funkcji narządów, typów klimatu itp.). Używajcie jej podczas nauki i zobaczcie, jak wielka jest skuteczność dobrze tworzonych skojarzeń.

← Powrót


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *