Na pewno nie raz nie chciało Ci się uczyć, bo nie widziałeś w tym sensu czy myślałeś, że masz lepsze rzeczy do roboty. Dzieje się tak ze względu na brak motywacji, który w kontekście nauki szkolnej jest dość powszechny. Co zrobić, aby zawsze mieć chęci do uczenia się?

Motywacja

Typy motywacji

Motywację zasadniczo dzielimy na dwa typy: motywację zewnętrzną i wewnętrzną. Motywacja zewnętrzna to motywacja wynikająca z chęci otrzymania jakichś nagród materialnych. Jeżeli osoba uczy się, bo chce dobrze napisać maturę i dostać się na dobre studia, to ma właśnie motywację zewnętrzną.

Motywacja wewnętrzna z kolei wynika z tego, że dana czynność sprawia nam po prostu radość. W przypadku uczenia, taka osoba robiłaby to dlatego, że interesuje ją dany przedmiot czy lubi wzbogacać swoją wiedzę.

Jednak połączenie tych dwóch typów motywacji nie zawsze jest dobrym pomysłem. Jeżeli lubisz rysować i ktoś zaoferuje Ci jakąś pracę z tym związaną, to najpierw może i będziecie zadowoleni, jednak po jakimś czasie możecie całkowicie stracić do tego zapał. Może to wynikać z tego, że nie będziecie już mogli wybierać sobie sami czasu pracy ani tematów rysunków. Taka utrata motywacji wewnętrznej poprzez dodanie do niej motywacji zewnętrznej fachowo nazywa się efektem podkopania.

Jak się motywować?

Badacze doszli do wniosku, że działając pod wpływem motywacji wewnętrznej jesteśmy skuteczniejsi, jednak ciężko jest przestawić się na taki tok uczenia się bez zwracania na czynniki zewnętrzne, np., oceny, egzaminy, studia. Dlatego przedstawimy kilka porad, jak znajdować motywację, gdy czujemy, że opuszczają nas chęci.

  1. Wypisz 5 powodów, dla których się uczysz. Może to być dostanie się na dobre studia, wysoka wypłata w przyszłości, wzbudzenie podziwu u innych czy chęć bycia mądrym człowiekiem. Wypisuj taką listę gdy tylko opuści cię motywacja.
  2. Stwórz sobie cel. Zrób to zgodnie z zasadami przedstawionymi w jednym z naszych postów, a zobaczysz, że motywacja przyjdzie sama.
  3. Stwórz sobie plan nauki. Będziesz wtedy dokładnie widzieć, kiedy i jak długo będziesz się musiał/musiała uczyć, dzięki czemu efektywniej przystąpisz do nauki.
  4. Nie da się przyjemnie pracować, gdy jest się zmęczonym lub głodnym. Dlatego pamiętaj o wypoczynku, wysypiaj się, zjedz coś przed nauką i pij dużo wody. Dzięki temu zapewnisz sobie odpowiednią ilość energii do nauki i będzie Ci się uczyło przyjemniej.
  5. Nie rozpraszaj się podczas nauki. Tracisz wtedy dużo czasu na błahe sprawy i przez to może Ci się wydawać, że nauka zajmuje tak dużo czasu. Jeżeli pozbędziesz się rozpraszaczy, oszczędzisz bardzo dużo czasu.
  6. Znajdź coś, co sprawia ci radość w uczeniu się – nie chodzi tu o konkretny dział, a o metodę czy czynność, którą możesz użyć przy uczeniu się czegokolwiek i w ten sposób mieć z tego radość. Możesz słuchać muzyki, możesz bawić się czymś podczas powtarzania, możesz nagrać się jak opowiadasz o czymś i potem tego słuchać – cokolwiek, byle przełamać rutynę.

Pamiętajcie, że nie da się być zawsze zmotywowanym. Czasem nie mamy chęci się uczyć i tyle, nieważne, czego byśmy z tym nie robili. Wtedy warto zrobić sobie dłuższą przerwę i zrobić coś, co sprawia nam radość.

← Powrót

Kategorie: Motywacja

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *