Po co się uczyć?

Bardzo często tym, co powstrzymuje nas od zdobywania wiedzy, jest to, że nie widzimy za bardzo w tym sensu. Myślimy, że ta wiedza nam się nie przyda lub że możemy ten czas spożytkować lepiej. Dlatego w tym wpisie powiemy nie o tym, jak się uczyć, ale po co to robić.

Po co się uczyć?

Szczęście

Jeżeli zapytamy losową osobę, po co uczniowie powinni zdobywać wiedzę, to pewnie powie, że dlatego, aby dostać się na dobre studia, a potem do dobrej pracy i dużo zarabiać. Jest to tak utarty argument, że nie będziemy się nim tutaj zajmować. Istnieją jednak badania naukowe, które pokazały, że uczenie się może powodować szczęście. Profesor Manfred Spitzer, dyrektor Uniwersyteckiej Kliniki Psychiatrycznej w Ulm, który bada wpływ uczenia na życie ludzi, uważa, że za uczenie się i odczuwanie przyjemności odpowiada ta sama część mózgu, konkretnie jądro półleżące. Zatem jeżeli uczymy się czegoś w konkretnym celu, na przykład aby dobrze napisać sprawdzian (cel krótkoterminowy) czy dostać się na studia (długoterminowy), może nam to dawać poczucie szczęścia.

Wiedza zawsze się przyda

Trzeba też pamiętać, że nauka nie kończy się w szkole. Świat idzie do przodu i informacje nauczane 10 lat temu mogą już być nieaktualne. Dlatego nie wolno zapominać o ciągłym aktualizowaniu swojej wiedzy.

Może się nam wydawać, że część wiedzy szkolnej nam się nigdy nie przyda. Jednak czasem wiedza bezużyteczna nam się przydaje, może się zdarzy jeden moment, w którym ją wykorzystamy, a wtedy inni mogą nas zacząć traktować jako naprawdę mądrych, oczytanych czy interesujących ludzi oraz będą nas podziwiać. Przede wszystkim jednak zbudujemy w ten sposób większe poczucie własnej wartości, które zmotywuje nas do dalszej nauki.

Nauka bywa interesująca i czasem to wystarczy, żeby nas do niej zachęcić. Może znajdziemy dziedzinę, która wyda nam się fascynująca i to niej poświęcimy swój czas?

To tylko niektóre, naszym zdaniem najważniejsze powody, dla których warto się uczyć. Może dzięki nim zdobędziecie motywację lub znajdziecie inne powody, dla których będziecie chcieli się kształcić.

← Powrót

Kategorie: Motywacja

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *