Każdemu zdarza się nieraz odwlekać wykonanie jakiegoś zadania. Już się do czegoś zabieraliśmy, a nagle zaczęliśmy przeglądać Internet. Straciliśmy na tym dużo czasu i jesteśmy tak sfrustrowani, że przekładamy wykonanie tego zadania na później. Jest to właśnie prokrastynacja.

Prokrastynacja

Prokrastynacja to problem, którego ofiarą pada większość osób, zarówno dorosłych, jak i w wieku szkolnym. Właśnie dlatego została ona dobrze przebadana przez wielu psychologów, którzy dokładnie ją opisali i opracowali strategie walki.

Skąd się bierze?

Prokrastynacja wynika z tego, że nie chcemy wykonać danej czynności. Ludzie mają tendencję do przekładania zadania na później wtedy, gdy wiedzą, że będzie ono nieprzyjemne, zajmie im ono dużo czasu i ktoś je później oceni. Tim Pychyl, autor „Rozwiązania zagadki prokrastynacji”, wyróżnił 7 czynników, które wpływają na to, że będziemy przekładać wykonanie jakiegoś zadania jak najbardziej się da.

Jego zdaniem, zadanie postrzegamy jako nieprzyjemne, gdy jest ono nudne, frustrujące, trudne, niejednoznaczne, bezsensowne, gdy sam proces nie daje żadnej przyjemności lub gdy nie ma dokładnego planu postępowania.

Jak się zachęcić?

Wskazuje on, że aby zachęcić się do zrobienia danego zadania, musimy zmienić sposób patrzenia na nie w oparciu o wspomniane cechy. Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad tym, które z tych cech zniechęcają nas od pracy. Wówczas możemy zmodyfikować zadanie tak, aby się ich pozbyć.

Przykładowo, gdy widzimy, że dane zadanie jest niejednoznaczne lub nie ma żadnego schematu, według którego mamy podążać, powinniśmy taki schemat zrobić – wypisać w punktach etapy, na co chcemy zwrócić uwagę i co chcemy zawrzeć. Ogólnie w tym podejściu chodzi o to, aby zamienić to, co nas zniechęca do wykonania zadania w to, co nas do tego zmotywuje.

Jeżeli jednak nadal nie będziemy w stanie zabrać się do pracy, powinniśmy spróbować ułożyć sobie plan dnia. Wystarczy rozpisać, że od tej do tej godziny zajmujemy się pracą, a potem w nagrodę możemy zrobić co chcemy.

Sztuczka 5 minut

Innym sposobem na radzenie sobie z prokrastynacją będzie pracowanie w krótkich interwałach. Nazywa się to „sztuczką 5 minut”. Chodzi o to, aby najpierw 5 minut pracować, a potem zrobić sobie przerwę i tak na zmianę. Jeżeli opanujemy tę sztuczkę, możemy skorzystać z dłuższych interwałów, na przykład znanej techniki Pomodoro.

Prokrastynacja potrafi bardzo skutecznie demotywować. Przez nią marnujemy dużo czasu na nasze zainteresowania i hobby. Dlatego warto z nią walczyć.

← Powrót

Kategorie: Motywacja

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *