Odpoczynek jest kluczowy.

Na pewno słyszycie to na każdym kroku, ale jest to tak ważne, że trzeba o tym regularnie przypominać. Bez niego mózg nie jest w stanie posegregować poznanej wiedzy. Nie potrafi on też przez cały czas pracować na najwyższych obrotach. Dlatego dzisiaj opowiemy, jak planować sobie naukę, żeby znaleźć odpowiedni czas na odpoczynek.

Relaks

Cykle ultradobowe

Nasz organizm działa w wielu cyklach ultradobowych. Krótkim cyklem jest np. bicie serca. Dłuższym natomiast jest przechodzenie między poszczególnymi fazami snu i trwa on około 90 minut. Naukowcy zbadali, że cykl ten działa podobnie w ciągu dnia i wyznacza momenty większej i mniejszej aktywności naszego mózgu. Średnio przez 90 minut nasz mózg jest pobudzony, a przez następne 20 jesteśmy rozkojarzeni. Warto więc stworzyć wykres aktywności swojego mózgu, aby zgodnie z nim planować naukę.

Kiedy robić przerwy?

Przez kilka dni z rzędu wystarczy notować, kiedy jesteśmy pobudzeni, a kiedy zaczynamy ziewać czy uciekać gdzieś myślami. Zobaczymy, że te momenty następują zwykle o podobnych porach. Wtedy jest właśnie czas na przerwę. Gdy będziemy mieli taki wykres, wystarczy kontrolować, aby uczyć się tylko w momentach większej aktywności, a odpoczywać w momentach rozkojarzenia. Pamiętajmy, że długość poszczególnych okresów różni się w zależności od osoby.

Technika Pomodoro

Inną techniką jest metoda Pomodoro. Polega ona na uczeniu się w blokach 30-minutowych, kiedy przez 25 minut się uczymy, a przez 5 minut odpoczywamy. Po 4 takich blokach następuje półgodzinna przerwa. W metodzie tej duży nacisk kładzie się na pełne skupienie, więc gdy jest czas na naukę, to nie zaglądamy do telefonu ani nie rozmawiamy z nikim. Na to będzie czas podczas przerwy. Technika ta sprawdza się, gdy mamy wiele mniejszych zdań do zrobienia.

Jak spędzać przerwę?

Warto wyjść na spacer czy po prostu się przewietrzyć. Badania potwierdzają, że taki spacer zwiększa kreatywność i pozwala poukładać swoje myśli.

Dobre są też ćwiczenia fizyczne. Wystarczy przez 7 minut się poruszać, a będziemy mieli więcej energii do przyswajania wiedzy. Jeżeli pracujemy przy komputerze, pamiętajmy o zasadzie 20-20-20: aby co 20 minut patrzeć przez 20 sekund na przedmiot oddalony o 20 stóp (ok. 6 metrów). Da to naszym oczom odpocząć od patrzenia się przez długi czas w jeden punkt.

Drzemka

Można również nic nie robić. Po prostu usiąść, zamknąć oczy i dać myślom swobodnie płynąć. Pomoże nam się to uspokoić czy rozwiązać jakiś problem. Można także pójść o krok dalej i się zdrzemnąć. Według NASA, idealna drzemka trwa 26 minut. Sprawdza się też taka 10-minutowa. Ważne, żeby nie była za długa, bo śpiąc przez 2 godziny wejdziemy w głębszą fazę snu i może nam to bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeżeli nie będziecie w stanie zasnąć, nie denerwujcie się, bo zwykłe leżenie jest również bardzo skuteczne.

Sprawdźcie na sobie, jakie spędzanie przerwy najbardziej was relaksuje i pamiętajcie, aby regularnie odpoczywać podczas nauki. Wówczas nauka będzie zdecydowanie efektywniejsza, zdrowsza i przyjemniejsza.

← Powrót


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *